WordPress’i hızlandırmak

SEO ve site trafiğini artırmak için WordPress’inizi hızlandırmak ister misiniz ?

Sitenin yavaşlaması wordpresscilerin genel sorunudur. Zamanla biriken kullanım artıkları geride bir enkaz bırakmıştır. Enkaz altında çalışan herşey gibi WordPress de zamanla yavaşlicaktır. Bu yavaşlama ziyaretcileri rahatsız eder ve içeriğin yüklenmesini beklemek yerine siteyi kapatırlar. Kötü performans SEO’yu olumsuz etkilediğinden siteniz arama motorlarının da gözünden düşecektir. Zamanla bu durum site trafiğinin azalmasına neden olur. Fakat WordPress Hızlandırma Rehberi ile site optimizasyonu sağlayabilir ve herzamankinden çok daha hızlı bir wordpress ile seo’ya olumlu katkıda bulunabilir, ziyaretcileri memnun edebilir ve arama motorlarının göz bebeği olabilirsiniz.

İçindekiler

WordPress yazılımı yeni kuruldugunda ham haldedir ve kabul edilebilir bir hız ile çalışır. Zamanla oluşan kullanım artıkları, database girdileri, site yöneticisinin ekledikleri ile yavaşkayıp beli bükülmeye başlar. Bunu windows’a benzetebilirsiniz. Windows isletim sistemi yeni kurulduğunda oldukça hızlı çalışır, ancak zamanla yavaşlar ve performansını yitirir. Bu noktada yapılacak iki şey vardir, yeni bir sistem kurulumu yapmak veya calisan sistemi optimize etmek. Web sitelerinde yeni bir baslangıcı kimse istmediği gibi onca emeğin boşa gidebilecek olması uykuları kaçırır. Yapılması gereken WordPress in daha performanslı çalışmasını sağlayacak bir optimizasyondur. Bunu bilinçli bir sekilde ve kurallara bağli olarak yapmak önemli bir kriterdir. Bu nedenle sistematik ve standartlara uygun bir optimizasyon yapmak çok önemlidir. Verim alabilmek icin optimizasyonu kulaktan dolma bilgilerle degil, sistematik ve standartlara uygun bir sekilde yapabilmek icin WordPress Hızlandırm Rehberinden faydalanın..

Bu rehberde anlatılan yöntemler tamamen test edilmiş ve doğrulanmıştır. Ancak bir garanti verilmez. Uygulamada oluşabilecek problemerden sorumludeğilliz. WordPress, Google, Yahoo, SeoMoz, Wikipedia, W3C, Web Standarts, Web Page Test, Web Site Optimization gibi kurumlardan ve özgün makalelerden yararlanılarak hazırlanmıştır.

1. Yedekleme ve Durum Analizi

WordPress’e yapacağınız her mudaheleden önce olduğu gibi işlemlere başlamadan yedek alın. Yedek almayı bilmiyorsanız Hosting hizmeti aldığınız firmadan mutlaka yardım alın. Cpanel üzerinden yedek almak için makaleyi inceleyin.

Sistem yedeklemesinden sonra, sitenizin mevcut açılış hızı, sorgu sayısı, sayfanın büyüklüğü gibi testleri yapıp verileri kayıt etmek gerekiyor. Bu kat ettiğiniz mesafeyi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Sitenizin açılış hızıni ölçmek için Web Sitenizin Hızını Test Edin makalesindeki ücretsiz araçlardan faydalanabilirsiniz.

2. Gereksizlerden Kurtulun

2.1 Aktif Olarak Kullanılmayan Eklentiler ve Araçlar

WordPress üzerinde aktif olarak kullanılmayan birçok eklenti bulunur, Database Backup, Security Scan, sosyal paylaşım eklentileri vb. Çok nadir kullandığınız eklentiler ve araçlar(WordPress Importer, Tag to Category Converter vb) varsa kaldırın. Aynı işe yarayan iki veya daha fazla eklenti varsa bir tanesini seçin ve diğerleri kalsın. Sidebar(kenar çubuğu) da kullandığınız gereksiz ögelerden kurtulmak da faydalı olacaktır.

2.2 İstatistik Araçları

Her site sahibi ziyaretçilerin ve arama motorlarının eğişilmerlini görebilmek için istatistik tutar. Bunlardan en bilindik olanı Google Analytics‘dir. Bazı webmasterlar iki, üç tane yada daha fazla araç ile istatistiklerini tutarlar. Bu genelde yanlış bir uygulamadır. İstatistik araçları sitenize birçok javascript ve css entegre edebilirler. Fazlalık hızı düşürür ve açılış süresi artar. Eğer sizde birden fazla istatistik aracı kullanıyorsanız bunu iki taneye yada bire düşürün. Tek kaynağa bağlı kalmak istemeyenler Google Analtics + Jetpack veya Google Analytics + Wp Stats kombinasyonlarini deneyebilirler. Tekil kullanimda Analytics yeterli istatistiki bilgiyi size zaten sunacaktir.

3. WordPress Hackleri

3.1 Yazı Versiyonlarını Kaldır (Post Revisions)

Post Revisions bir makale veya yazıya ait birkac ayri versiyonun database de saklanmasını sağlayan bir fonksiyon. Her yazı için 5 adet versiyon düşünürseniz 100 makale olan bir sitede 500 makale varmış kadar database kullanımı olacaktır. Bu özellik wordpress’in ayarlarını sakladığı wp-config.php dosyasına ufak bir kod ekleyerek devre dışı bırakılabilir. FTP sunucunuza bağlanmak için FireFTP, kod editörü olarak da Notepad++ ‘i kullanabilirsiniz.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir