Uyku apne hastalığında gece boyunca takılan cihazlar

Uyku apne sendromunda tekrarlayan soluk kesilmelerinin nedeni nefes alma çabası devam ettiği halde üst hava yollarının kapanmasıdır. Bu kapanmalar sıklıkla burun kökü ile gırtlak arasında gerçekleşir. Uyku apne sendromu tedavisinin ana hedefi üst hava yollarındaki kapanmaları önlemek ve uykuda soluk alıp vermenin devamlılığını sağlamaktır.

Günümüzde uyku apne sendromu tedavisinde bilinen en etkili yöntem pozitif hava yolu basıncı (CPAP, APAP, BPAP) tedavisidir. Bu cihazlar oda havasını sıkıştırarak yüksek hızlı hava akımı oluştururlar. Cihazların oluşturduğu pozitif basınç, bir hortum ve hastanın buruna veya hem ağız hem de buruna bağlanan bir maske aracılığı ile hastaya uygulandığında, üst hava yolların açık kalmasını sağlar.

Orta ve ağır şiddete uyku apnesi olan veya hafif hastalığı olduğu halde gündüz aşırı uykululuğu, hipertansiyonu veya kalp damar hastalığı olan hastalarda pozitif hava yolu basıncı tedavisi uygulanmalıdır. Hangi hastanın hangi cihazla, hangi basınçlarda pozitif hava yolu basıncı tedavisi alacağını belirlemek için tanı testinden sonra ikinci kez uyku çalışması yapılması gerekir.

Pozitif hava yolu basıncı tedavisinde ilk tercih CPAP (sürekli hava yolu basıncı) tedavisidir. Bu cihazlar soluk alış verişinde üst hava yollarında sabit basınç oluşturur.

Basınç ihtiyacı değişken olan hastalarda otomatik CPAP (APAP) cihazları kullanılabilir. Otomatik CPAP cihazları ihtiyaca göre uyguladıkları basıncı arttırıp azaltabilme yeteneğine sahiptir.  Sırt üstü yattığı sırada ve uykunun belli evrelerinde soluk kesilmelerinin sıklığı artan hastalarda tercih edilebilirler.

BPAP cihazları ise soluk alırken yüksek, soluk verirken daha düşük basınç verirler. CPAP tedavisini tolere edemeyen, aşırı kilolu veya KOAH; astım gibi eşlik eden akciğer hastalığı olan hastalar BPAP tedavisi adayıdır.

Pozitif hava yolu basıncı tedavisi nefes kesilmelerini, horlamayı ve oksijen düşmelerini engeller. Uykunun kesintisiz olarak yeterli ve kaliteli bir uyku sağlar. Sonuçta gün boyu süren halsizlik, uyku halli, dalgınlık, sinirlilik hali düzelir. Yaşam kalitesi artar. İş ve trafik kazası yapma riski azalır. Birçok hastada ilaçsız veya daha az ilaçla hipertansiyonun kontrolü sağlanır. Kalp krizi, kalp ritim bozuklukları, kalp yetmezliği ve inme gibi kalp damar hastalıklarının gelişme riski azalır.

Alıntı Türk Toraks Derneği Uyku Bozuklukları Çalışma Grubu

YAZAR : Ali Celal

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Santrifüj cihazı

Santrifüj, sabit eksenli, dairesel dönme hareketi yapan bir alettir. Santrifüjün çalışma prensibi, günlük hayatta sık karşılaştığımız …

Bir cevap yazın