Ultrasonik Nebülizatör

Nebülizatör, buhar üretici demektir. Buhar üretmenin çeşitli yolları vardır. En basit yöntem ise sıvıyı (cihazımızda deneysel olarak su kullanılmıştır) ısıtarak buhar üretmektir. Ultrasonik nebülizatör sistemi ise sıvıyı ultrasonik ses ile buharlaştırır.

Ultrasonik nebülizatör buhar yaratmak için 1 Mhz’den daha yüksek frekansta titreşim yapan piezoelektrik kristal kullanır. Kristal transdüser, quartz-barium titanyum gibi malzemeden yapılmıştır ve elektrik sinyallerini sese dönüştürür. Transdüserin hemen üzerindeki sıvıya odaklanan ses demeti dalgalar yaratır. Frekans ve genlik yeterince güçlü olduğunda dalga tepesi su parçacıklarından oluşan bir fıskiye gibi sıvının yüzeyine ulaşır. Ultrasonik nebülizatörün en çok kullanıldığı yer yoğun bakım üniteleridir. Ultrasonik nebülizatör, bu ünitelerde odaların nemlendirilmesi için kullanıldığı gibi solunum yolları ile sıvı ilaçların buharlaştırılarak verilmesi, suni solunum ve oksijen destek sistemlerine bağlanmış hastaların soluyacakları havanın nemlendirilmesine kadar pek çok amaçla kullanılır.

Ultrasonik nebülizatörün çalışma prensibi

Ultrasonik nebülizatör cihazı, kristalli osilatör devresi ve ona bağlı alarmlardan oluşmuştur. Ana devre 38 V, 50 Hz gerilim ile beslenmektedir. Devrenin çıkış frekansı 1,7 MHz’dir. Devremizde ayrıca yüksek akım kontrolü ve koruması vardır. Bu amaçla bir tristör
kullanılmıştır. Devremizde kullanılan kristal normal bir osilatör kristali değil piezoelektrik kristaldir. Devremizin çıkışında ise 32 W. 1,7 MHz’lik bir ultrasonik ses sinyali görülür. Piezoelektrik kristal sıvı dışında çalıştırıldığı zaman yanar bu nedenle sıvı miktarı önemlidir ve sıvı olup olmadığını kontrol eden bir katı vardır. Bu kısım ile sıvı bittiği zaman osilatör devresi beslemesi kesilmektedir. Suyun buharlaştırılması ise piezoelektrik kristal tarafından üretilen ultrasonik ses aracılığıyla olur. Sıvı içinde yayılan ultrasonik ses sıvı moleküllerine belirli bir enerji ve hareket kazandırır. Böylece sıvı yüzeyinde parçacıklar hâlinde kopmalar başlar. Böylece sıvı buharlaştırılmış olur. Bu parçacıkların boyutu 0,6–6 mikrometre civarındadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir