Parmak Tipi Pulse Oksimetresi

Pulse Oksimetre, hastanın kanında mevcut oksijeni ve beraberinde nabız hızını ölçen küçük bir cihazdır.Pulse Oksimetre sürekli ve anlık arteriyal hemoglobin satürasyonunu verir. Kandaki bu oksijen oranı doktorların teşhislerinde önemli rol oynar. Dolayısıyla bu verilerin kolayca ve kesin olarak elde edilmesi gerekir. Bu verileri elde etmenin iki genel yöntemi vardır: Bunlardan birincisi, zor, acı veren ve gerekli netlikte sonuç vermeyen, klasik kan alma yöntemidir. Bu bildiğiniz gibi uygun iğnenin, doğru damara, doğru yerde batırılarak kan alınmasına dayanır. Aksi halde doğacak olumsuzlukları hepimiz biliriz. İkinci yöntem ise bir oksimetre kullanmaktır.
Pulse oksimetreler çok çeşitli durumlarda kullanılabilir ama anestezi sırasında oksijenin ve nabız atışının gösteriminde kullanılması en önemli özelliklerindendir. Bunlar iyileşme safhalarında da oldukça kullanılır. Oksijen satürasyonu %95’in üstünde olmalıdır. Uzun süre yoğun bakımda kalan hastalarda, solunum hastalıkları olan hastalarda veya doğuştan kalp hastası olanlarda değerler daha düşüktür ve temelde yatan hastaların hastalık şiddetini yansıtır.

Sonuç olarak Oksimetrenin anestezide ve cerrahi müdahelelerde hasta görüntülemedeki vazgeçilmezliği yıllarca sürecektir. Bu kadar karmaşık bir teknolojinin böyle küçük bir aletle kullanılabilmesi büyük avantaj sağlar.
Çalışma Prensibi:
Ana parametre: SpO2, Nabız Atışı

Müdahalesiz bir yöntemle kandaki oksijen saturasyon seviyesini (SpO2) ölçer. Hemoglobin (Hb) yüzdesini monitore yansıtır. Kandaki oksijen oranındaki doygunluk kalp atışının sayısı kadardır.
Geçtiğimiz 30 yıldır bu yöntem hastanelerde düzenli olarak kullanılmaktadır. Tıpta başlıca ölçümler için kullanılmaktadır, solunumla ilgili zorlukların önlenmesini ve kandaki oksijen uygunluğunun devamını sağlamaktadır. Bir çok hastalık halinde oksijen saturasyonu en önemli izlenen yaşamsal işaretlerden biridir.
Teknolojik Parametrelerin Gösterimi
• SpO2
• PR
• Nabız Basıncı
• SpO2 Dalga biçimi
• Düşük Güç Gösterimi
6 Gösterim Modu
SpO2’nin kapsamı:
• SpO2 Normal Değerler: % 95~ %100
• ‹ %90 hafif hipoksemi, ‹ %85 ciddi hipoksemi

Nabız Basıncı
Basınç grafiğinin uzunluğu nabzın şiddetini gösterir.

Teknik Özellikler
● Güvenilir oksijen düzeyi ve nabız hızı
● Basit bir işletim sistemine sahip, küçük, hafif ve taşınabilir
● Düşük güç tüketimi
● SpO2, PR, nabız atışını görüntüler
● Çift renkli OLED ekran
● 2 AAA alkalin pil
● Düşük pil göstergesi
● Otomatik güç kesme
● Yetişkin ve pediatrik parmak boyutlarına uyum sağlar.
● Yumuşak silikon doldurma sayesinde kolay ve acısız ölçüm yapar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir